Nezaradené

Prečo včeláriť?

Včelárstvo je neoddeliteľnou súčasťou nášho hospodárstva. Jeho veľký význam je najmä v opeľovaní poľnohospodárskych plodín, ovocných stromov, bobuľovín a lesných kultúr. Z veľkej skupiny hmyzu majú včely najväčšiu zásluhu na opeľovaní poľnohospodárskych plodín, pretože žijú vo veľkých spoločenstvách a obhospodaruje ich človek.

Okrem opeľovacej činnosti včiel veľkým prínosom pre naše hospodárstvo je produkcia medu, vosku, včelej materskej kašičky, peľu, propolisu a jedu. Tieto produkty majú veľký význam pre výživu ľudí, slúžia ako surovina pre výrobu liečiv, kozmetiky, v potravinárskom a poľnohospodárskom priemysle.

Včelárenie má pre človeka veľký význam z hľadiska správneho využívania svojho voľného času. Včelár pracuje v prírode na čerstvom vzduchu, kde sa psychicky odpúta od starostí všedného života, čo blahodárne vplýva na jeho zdravie. Aby však včelárenie nebolo pre človeka “drinou”, ale skutočným aktívnym odpočinkom, je potrebné, aby včelár obhospodaroval taký počet včelstiev, ktoré môže sám alebo za pomoci rodinných príslušníkov ľahko zvládnuť.

Dôvody prečo začať včeláriť môžu byť rôzne. Niekto zdedí včelstvá po svojom otcovi, inému priletí roj do záhrady, alebo chce aby mu na záhade opeľovali kvety vlastné včely, ďalších získajú pre včelárenie priatelia, pre niekoho to môže byť životný štýl atď. Nech už je dôvod včelárenia akýkoľvek, dôležité je, aby začínajúci včelár mal o včelárenie záujem a nebol alergický na včelí jed. Každý kto chce začať včeláriť si musí položiť otázku: Je včelárenie aj pre mňa? Koľko času budem tomu musieť venovať a ako to zaťaží môj finančný rozpočet? Dôležité je však si uvedomiť aj aký prínos to bude mať pre mňa, moju rodinu, prírodu a pre včely. Ak sa pustíte do včelárenia s lásku tak vedzte že včelárstvo je vášeň na celý život.

O tom ako začať včeláriť si prečítate tu: Ako začať včeláriť.

Related Posts