Časopis Včelár

VČELÁR 4/2023

JE TU APRÍLOVÝ VČELÁR!

Tí, ktorí ho máte predplatený online, si ho už môžete prečítať. Tí, ktorí odoberáte tlačené vydanie ho môžete očakávať v schránkach v najbližších dňoch. Čo na vás čaká?

Hlavnou témou aprílového čísla je podnecovanie. Pozreli sme sa naň z pohľadu rôznych včelárov. Od tých, ktorí sa zameriavajú na produkciu medu, cez kočujúcich včelárov, chovateľov matiek, či zberačov peľu. O podnecovaní bez cukru nám porozprával Dušan Dedinský.

Ako sa menia slovenské lesy a ako to ovplyvní včelie znášky? O vývoji včelej pastvy v našich lesoch sme sa rozprávali s Vladimírom Šebeňom z Národného lesníckeho centra.

V aprílovom Kalendáriu prevedie včelárov jarnými prácami Ing. Jaroslav Gasper, PhD. z ÚStavu včelárstva v Liptovskom Hrádku a Ján Vasiľ z vysvetlí prácu so zmetencami a odložencami v jarnom období.

Pre našich čitateľov sme pripravili informácie o zaujímavých vedeckých projektoch, do ktorých sa môžu bezplatne zapojiť včelári, aby zistili viac o svojich stanovištiach i včelách. A pozreli sme sa aj na pyretrín, pesticíd, s ktorým sa stretávajú včely aj na slovenských poliach. Vedeli ste, že sa vyrába z chryzantém a jeho najväčšie plantáže sú v Keni?

Prajeme príjemné čítanie!

Celý obsah i časť rozhovoru s Dušanom Dedinským o jarnom podnecovaní, či skôr nepodnecovaní, si môžete prečítať tu https://bit.ly/3TvhxQV

Časopis Včelár si môžete predplatiť cez svoju ZO SZV, alebo individuálne tu predplatné

 

Related Posts