Včeliu materskú kašičku poznali už Egypťania a Rimania a používali ju na kozmetické účely. Materská kašička je vylučovaná z hltanových žliaz včely robotnice, ktoré má uložené v hlave. Ide o párovú žľazu, ktorá má schopnosť tvoriť materskú kašičku a majú ju včely mladušky, šesť až štrnásť dňové. Najviac materskej kašičky sa nachádza v materskej bunke.
Materská kašička je čistý včelí produkt s charakteristickou vôňou a kyslasto korenistou chuťou. Pre včely je to "najprestížnejšie" potrava v úli, ktorá im dodáva najviac živín. Preto ju využívajú pre kŕmenie tej najdôležitejšie - včelie kráľovné, ktorá sa tak dožíva mnohonásobne vyššieho veku ako včelí robotnice. Kašičkou sa tiež kŕmi mladučkej larvy, pretože je potrebné ich rýchly vývoj. Získavanie materskej kašičky od včiel je pomerne náročná práca, ale aj napriek tomu sa pre svoje výnimočné vlastnosti táto exkluzívna "surovina" teší veľkej obľube.
Uskladnenie materskej kašičky
Materská kašička je pomerne citlivá látka, ktorá neznáša styk s kovmi. Preto nezabudnite, že nie je dobré naberať ju kovovou lyžičkou! Škodí jej tiež slnečné svetlo, teplo, kyslík a akékoľvek nečistoty. Po získaní sa preto musí ihneď chladiť, alebo konzervovať.
Využitie materskej kašičky
- o farmácii ako psychofarmakum, proti predčasnému starnutiu, rôznym tráviacim poruchám, proti dermatózam,
- pri ochoreniach urogenitálneho systému, na celkové zvýšenie odolnosti
- v kozmetickom priemysle ako pleťové krémy, masky a mlieka má výrazné dermatologické - omladzujúce účinky,
- ako doplnok výživy v natívnom stave alebo v kombinácii s inými potravinami (med, jogurt a pod.) pri pooperačných stavoch, v starobe a pod.