Vážené včelárky, včelári
predseda SZV Ing. Milan Rusnák dňa 23.11.2020 podpísal s Vojenskými lesmi SR Memorandum o spolupráci v oblasti lesného hospodárstva.
Vojenské lesy a majetky Slovenskej republiky, š. p. si uvedomujú svoje významné postavenie v lesnom hospodárstve, majú záujem na zvýšení spolupráce v posilnení biodiverzity a najmä v ekologickom a hospodárskom využívaní lesov a v spolupráci so SZV aj na podpore chovu včelstiev a výrobe včelích produktov s mimoriadnou svetovou kvalitou.
Spolupráca v rámci tohto Memoranda medzi stranami má zabezpečiť najmä:
- Spoločný postup pri podpore včelárstva (materiálne, technicky, propagačne a pod.) pri súčasnej podpore racionálneho a ekologického lesného hospodárstva.
- Zvýšenú aktivitu vo výrobe včelích produktov pre dočasné umiestnenie včelích čeľadí na území vojenských obvodov, území slúžiacich pre potreby obrany štátu a území obhospodarovaných VLM SR, š. p.
- Výsadbu sadeníc nektárodajných stromov, napríklad pri realizácii náhradných výsadieb pre potreby včelárov.
- Spoločný postup pri legislatívnych úpravách v oblasti poľovníctva, rybárstva, poľnohospodárstva a včelárstva.
Štátny podnik sa taktiež rozhodol prostredníctvom transparentného účtu prispieť finančne sumou 10,- € na včeliu rodinu (po splnení podmienok VLM SR š.p.)
Žiadosť o umiestnenie včelstiev na pozemkoch VLM SR š.p. adresovaná miestne príslušnej organizačnej zložke VLM SR, š. p. (príslušný odštepný závod) musí obsahovať:
- požadovanú lokalitu umiestnenia včelstiev,
- register farmy z CEHZ,
- protokol o skúške k bakteriologickému vyšetreniu včelstiev,
- počet včelstiev,
- spôsob umiestnenia včelstiev,
- dĺžku predpokladaného obdobia umiestnenia včelstiev,
- včelár je povinný po umiestnení včelstiev ich označiť registračnou tabuľou vydanou SZV,
- nahlásenie motorových vozidiel a ďalších osôb pomáhajúcich pri starostlivosti o včelstvá.
Organizačné zložky VLM SR, š. p. (kam doručiť žiadosť)
G.R. Pliešovce
Lesnícka 23, 962 63 Pliešovce
O.Z. Malacky
Zámocká 7, 901 01 Malacky
O.Z. Kežmarok
Gen. Štefánika 26, 065 03 Podolínec
O.Z. Kamenica n/Cirochou
Osloboditeľov 131, 067 83 Kamenica n/Cirochou
Všetky informácie o premiestnení včelstiev do VLM SR, š. p. nájdete aj na stránke: https://www.vlm.sk/vcelarstvo#memorandum
Celé znenie Memoranda nájdete tu: Memorandum o spolupráci v oblasti lesného hospodárstva
Atlas včelej pastvy
Tento atlas má slúžiť ako pomôcka pre všetkých včelárov, je zadarmo a je prístupný pomocou internetu. Atlas mapuje 10 včelársky významných skupín drevín: smrek, jedľa, borovica, smrekovec, ostatné ihličnaté, agát, javor, lipa, dub a ostatné listnaté. Mapová aplikácia Digitálny atlas lesnej včelej pastvy funguje na serveroch Technickej univerzity vo Zvolene a vznikol ako študentská diplomová práca.
Vstup do atlasu
ZOZNAM Rastlín
Tu nájdete najvýznamnejšie rastliny pre zber peľu, nektáru a medovice, mesiac kvitnutia, farbu peľu,
Vstup do zoznamu
ZOZNAM RASTLÍn
Videli ste vo vašom okolí kvitnúť rastlinu?
Tu môžte nahlásiť miesto a čas kvitnutia - Hlásna služba.
Mapa včelstiev a stanovíšť SR
Včelárstvo je neoddeliteľnou súčasťou nášho hospodárstva. Jeho veľký význam je najmä v opeľovaní poľnohospodárskych plodín, ovocných stromov, bobuľovín a lesných kultúr. Z veľkej skupiny hmyzu majú včely najväčšiu zásluhu na opeľovaní poľnohospodárskych plodín, pretože žijú vo veľkých spoločenstvách a obhospodaruje ich človek.
Okrem opeľovacej činnosti včiel veľkým prínosom pre naše hospodárstvo je produkcia medu, vosku, včelej materskej kašičky, peľu, propolisu a jedu. Tieto produkty majú veľký význam pre výživu ľudí, slúžia ako surovina pre výrobu liečiv, kozmetiky, v potravinárskom a poľnohospodárskom priemysle.
Včelárenie má pre človeka veľký význam z hľadiska správneho využívania svojho voľného času. Včelár pracuje v prírode na čerstvom vzduchu, kde sa psychicky odpúta od starostí všedného života, čo blahodárne vplýva na jeho zdravie. Aby však včelárenie nebolo pre človeka “drinou”, ale skutočným aktívnym odpočinkom, je potrebné, aby včelár obhospodaroval taký počet včelstiev, ktoré môže sám alebo za pomoci rodinných príslušníkov ľahko zvládnuť.
Dôvody prečo začať včeláriť môžu byť rôzne. Niekto zdedí včelstvá po svojom otcovi, inému priletí roj do záhrady, alebo chce aby mu na záhade opeľovali kvety vlastné včely, ďalších získajú pre včelárenie priatelia, pre niekoho to môže byť životný štýl atď. Nech už je dôvod včelárenia akýkoľvek, dôležité je, aby začínajúci včelár mal o včelárenie záujem a nebol alergický na včelí jed. Každý kto chce začať včeláriť si musí položiť otázku: Je včelárenie aj pre mňa? Koľko času budem tomu musieť venovať a ako to zaťaží môj finančný rozpočet? Dôležité je však si uvedomiť aj aký prínos to bude mať pre mňa, moju rodinu, prírodu a pre včely. Ak sa pustíte do včelárenia s lásku tak vedzte že včelárstvo je vášeň na celý život.
O tom ako začať včeláriť si prečítate tu: Ako začať včeláriť.


„Ako začať včeláriť?“
„Prvý kontakt.“
-
Ako začínajúci včelár je dobré nadviazať kontakty so skúsenými včelármi vo svojom okolí. Slovenský zväz včelárov (SZV) má 143 základných organizácií (ZO). V jednej z nich sa môžete zaregistrovať a stať sa členom Slovenského zväzu včelárov. Predseda alebo tajomník Vám ochotne poradia a prevedú Vás celým postupom. Informujú Vás aké kroky je treba podniknúť kým začnete včeláriť, aké sú možnosti podpory pre začínajúcich včelárov, kde sa môžete zapojiť do krúžkov alebo kurzov, prípadne kde sa nachádza najbližší včelár, ktorý Vám pomôže začať. Prostredníctvom ZO SZV budete neustále informovaný o novinkách v legislatíve, vzdelávaní, chove včiel, čerpania pomoci, pripravovaných výstav, konferencií, súťaží a pod.
Kontakty na funkcionárov ZO SZV nájdete na: https://vcelari.sk/slovensky-zvaz-vcelarov/kontakty-na-zo-szv/

„Prvý kontakt so včelami.“
Veľmi dôležitý je prvý kontakt so včelami. Ak už máte nejaké informácie z literatúry alebo iného zdroja a máte ochotného včelára, ktorý Vás zoberie ku včelám, je čas začať zbierať prvé skúsenosti so včelami. Tieto skúsenosti sú dôležitým faktorom predtým, ako sa rozhodnete začať včeláriť, pretože "byť dnes včelárom, to nie je med lízať". Ak Vás zážitok pri včelách nadchol a máte záujem čo najviac vedieť, ste na dobrej ceste stať sa včelárom.
- Ak ste si po tejto skúsenosti položili otázky "Kde môžem kúpiť úle?", "Kde môžem kúpiť včely?", "Kde sa môžem vzdelávať?", ste na dobrej ceste stať sa včelárom.
- Ak ste si položili otázky "Koľko medu vytočím z jedného včelstva?", "Za akú cenu predám med?", "Koľko na tom zarobím?", žiaľ včelár z Vás nebude.
„Zručnosti a odborné vedomosti v oblasti včelárenia si môžete doplniť nasledovne:“
1. Krúžky
Slovenský zväz včelárov okrem organizácie a podpory včelárov zabezpečuje aj vzdelávanie niekoľko stoviek detí a dospelých vo včelárskych krúžkoch po celom Slovensku. Vedúci včelárskych krúžkov majú odborné vzdelanie a poradia Vám kde nakúpiť včely, kde a ako ich registrovať a pod. Počas absolvovania krúžku nadobudnete teoretické vedomosti o včelárení, ale zároveň aj praktické. Krúžok je vynikajúca príležitosť na stretávanie sa s ostatnými začínajúcimi včelármi, s ktorými si vymieňate svoje skúsenosti a poznatky. Po ukončení krúžku môžete absolvovať záverečnú skúšku, pomocou ktorej môžete čerpať dotáciu pre začínajúcich včelárov v zmysle aktuálneho Nariadenia vlády 10/2023.
Informácie o včelárskych krúžkoch a zoznamy vedúcich krúžkov nájdete tu: https://vcelari.sk/slovensky-zvaz-vcelarov/veduci-vcelarskych-kruzkov/
2. Akreditovaný kurz pre začínajúceho včelára
Kurz pre začínajúcich včelárov, ktorí nie sú ešte registrovaní v CEHZ sú jednodňové, rozdelené na dve etapy:
- jesenné a zimné obdobie - 4 nedele
- jarné a letné obdobie - 4 nedele
Počas kurzov si budete môcť osvojiť zručnosti v rozširovaní včelstva, vytváraní nových včelstiev, odchove matiek, zbere a spracovaní medu a včelích produktov, zazimovaní včelstiev a liečení včelstiev. Svoje teoretické skúsenosti skonfrontujete s reálnou včelárskou praxou. Kurz končí certifikátom, ktorý oprávňuje absolventov kurzu na čerpanie pomoci pri nákupe úľových zostáv a včelstiev už počas kurzu.
Aktuálne informácie o kurzoch, prednáškach a seminároch nájdete tu: https://vcelari.sk/category/kurzy-a-skolenia/
3. Štúdium
Na SOŠ Pod Bánošom v Banskej Bystrici je možné štúdium včelárstva dennou (jednoročné štúdium) alebo externou formou (dvojročné štúdium - počas víkendov). Štúdium je určené pre záujemcov, ktorí majú ukončené minimálne stredoškolské vzdelanie ISCED 3C. Jedná sa o dvojročné štúdium odborných predmetov s pomerom praktického vyučovania 50 %. Absolventi po ukončení štúdia získajú výučný list a sú spôsobilí zaradiť sa do práce v chove včiel alebo pracovať samostatne ako živnostník (súkromne hospodáriaci roľník). Po úspešnom absolvovaní štúdia dostane absolvent výučný list.
Informácie o štúdiu nájdete tu: https://vcelari.sosbanbb.sk/
Registrácia chovu včiel
Predtým ako si zakúpite svoje prvé včelstvá (alebo sa vám uchytí roj včiel na strome a chcete si ho nechať) a priveziete si ich na svoje stanovište, je dôležité si hneď na začiatku včelárenia preštudovať základné veterinárne predpisy o chove včiel, aby ste ako začínajúci včelár z neznalosti veterinárnych predpisov nekúpili včelstvá v ohniskách nákazy alebo v ochranných pásmach, prípadne choré, a tým nezamorili územie, v ktorom plánujete mať stanovište včiel.
-
Prvým krokom pred začatím chovu hospodárskych zvierat v našom prípade včiel, je potrebné vypísať žiadosť o registráciu chovu hospodárskych zvierat podľa § 40a zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov aj tlačivo registráciu chovu, ktoré odovzdáte na miestne príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (zoznam RVPS).
-
RVPS po overení skutočností potvrdí tlačivo na registráciu chovu tj. schváli Vám miesto, na ktorom budete mať umiestnené včely. Následne si môžete zakúpiť včelstvá a do 7 dní oznámiť začatie chovu vyplnením tlačiva oznámenie o chove včelstiev podľa vyhlášky MPRV SR č. 285/2017 Z. z. o identifikácii a registrácii včelstiev, ktoré odovzdáte na príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (zoznam RVPS).
-
Následne zašlete obidve vyplnené a potvrdené tlačivá od RVPS (registrácia chovu a oznámenie o chove včiel) do centrálnej evidencie hospodárskych zvierat - CEHZ (ÚPZ Žilina, Rosinská cesta 12, 010 08 Žilina).
-
Všetky chovy včiel sú pod kontrolu RVPS a musia byť zapísané v centrálnej evidencie hospodárskych zvierat. Chov včiel bez registrácie je protizákonný!
- Chovateľ včiel je povinný viesť záznamy o aplikovaných liekoch a veterinárnych prípravkoch vo včelstvách vo forme Knihy veterinárnych úkonov a tieto na požiadanie sprístupniť AÚVL a ÚVL.
Každý chovateľ včiel sa môže stať členom SZV v mieste svojho pôsobenia. Vyplnenú prihlášku odovzdajte v najbližšej ZO SZV. Zoznam ZO SZV nájdete tu: ZO SZV
Prihláška do Slovenského zväzu včelárov o.z. (SZV)
Prihláška do Slovenského zväzu včelárov o.z. (SZV)-vzor
Postup pri registrácii nových chovov včelstiev nájdete tu: https://vcelari.sk/registracia-chovatela-vciel/
Legislatíva:
§ 40a Zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti § 40a
Vyhláška č. 285/2017 Z.z. o identifikácii a registrácii včelstiev
Nákup úľových zostáv a včelárskych pomôcok
Najpoužívanejším typom úľa na svete je úľ Langstroth, v rámci kontinentov a často aj krajín však existujú regionálne rozdiely. Na Slovensku je naviac rozšírené včelárenie na tzv. "B10" úľoch. Okrem toho môžu byť úľové zostavy uteplené alebo neuteplené. Predtým ako začnete chovať včely, musíte sa rozhodnúť v akých typoch úľových zostáv chcete včeláriť. Najlepšie je včeláriť v tých istých úľoch ako Váš "učiteľ".
Vybrať si môžete z najviac používaných úľových zostáv, ktoré sa následne ešte môžu deliť podľa rozmeru rámika napr. B10, Čechoslovák, Optimal, Langstroth, Dadant a iné.
Pri výbere včelárskych pomôcok hlavne medometu, odviečkovacieho stolu, tavičky vosku, pastovacích zariadení, ometačov včiel a iných, je dobré sa poradiť so skúseným včelárom (predajcom), pretože tieto pomôcky budete používať dlhodobo (často sa napr. medomet kupuje raz za život).
Pre ľahšiu orientáciu uvádzame niektorých výrobcov a predajcov úľových zostáv, ktorí okrem úľov ponúkajú aj včelárske pomôcky:
Karol Mészáros - MEDE www.mede.sk
Apiprodukt www.apiprodukt.eu
Medáreň www.medaren.sk
Včeláreň www.vcelaren.sk
Marek Števko - Medovo www.medovo.sk
Včelársky obchod - Ladislav Šoka www.vcelarsky-obchod.sk
Marián Ruman vcelarskeule
Včelárstvo Jozef Ľupták www.vcelieule.sk
Bee shop - Včelí obchod www.bee-shop.sk
Svet-včiel www.svet-vciel.sk
ivcelarskepotreby www.ivcelarskepotreby.sk
Jaroslav Stano www.vcely-eshop.sk
HDV Engineering Consulting www.hdv.sk/vcelie-ule
Včelárstvo Trizuliak www.vcelarstvotrizuliak.sk
Nákup včelstiev
Včelstvá odporúčame zakúpiť si od registrovaných chovateľov včiel, ktorí spĺňajú požiadavky v zmysle Národný program eradikácie moru včelieho plodu. Medzi takýchto chovateľov patria aj chovatelia matiek združených v Združení chovateľov včelích matiek Slovenskej kranskej včely: https://www.sca-queen-bees.sk/zoznam%20chovov%202020.htm
Včelstvá je možné si zakúpiť aj od iných včelárov, avšak musia byť splnené podmienky zmysle Národný program eradikácie moru včelieho plodu. Dôležité pri kúpe včelstiev je aby predávané včelstvá mali vyšetrené melivo na mor včelieho plodu a boli prehliadnuté veterinárnym lekárom na mor včelieho plodu. Presun včelstiev potvrdzuje RVPS, bez tohto potvrdenia nie je možné včelstvá presúvať medzi katastrami. Nákup včelstiev resp. začatie chovu je potrebné nahlásiť do 7 dní na RVPS ako sme písali v časti registrácia chovu včiel.
„Čo budete potrebovať na začiatok a koľko vás to bude stáť?“
Ak chcete začať včeláriť napr. s 5 včelstvami budete potrebovať :
5x úľová zostava s krmítkom → cca od 80 - 120€/ks (+ náklady na náter úľa cca 20€)
5x včelia rodina → cca 80 - 150€/ks (včeliu rodinu môžete nahradiť kúpou odloženca v cene cca 30 - 60€)
1x medomet → cca 300-600€ (na začiatok stačí 3 - 4 rámikový nerezový)
1x ometač včiel → cca 120-300€ (na začiatok stačí aj metlička za cca 5-9€)
1x odviečkovacia vaňa → cca 50 - 120€ (+ odviečkovacia vidlička za cca 12-25€ )
1x cedidlo so sitkom → cca 40 - 80€
3x nádoba na med 40l → cca 7 - 14€/ks (plastové potravinárske, prípadne nerezové, ktoré stojí od 100€)
Náklady na zakúpenie náradia potrebného pri práci so včelami sú cca 100-200€. Toto náradie je potrebné časom obmieňať napr. včelárske rukavice, kukla alebo oblek, dymák, vypačovadlo, metlička, nástroje na liečenie včiel a iné. Každý rok je potrebné obmieňať včelie dielo, čo sú ďalšie náklady na nákup rámikových prírezov (0,50€/ks), medzistienok (7 - 12€/kg), včelárskeho drôtiku (cca 4 - 8€).
Náklady na liečivá sú cca 1 - 3€ na jedno včelstvo, v závislosti od druhu liečiva a početnosti liečenia včelstiev, prípadne zakúpenia prístrojov k liečeniu.
Sortiment včelárskych pomôcok a zariadení je veľmi široký a praxou zistíte, ktoré Vám vyhovujú a ktoré nie. Od toho sa potom rozvíja aj množstvo financií, ktoré ste ochotný investovať do tejto záľuby.
Finančná pomoc pre včelárov
Pre včelárov je možnosť získania finančnej pomoci a zmierenie nákladov za pomoci dotačných schém.
Na Slovensku sú v súčastnosti dve priame podpory pre včelárov (začínajúcich včelárov) a to dotácia za opeľovaciu činnosť (v roku 2020 to boli 4€ na jedno včelstvo) a podpora z Národného programu stabilizácie a rozvoja včelárstva na Slovensku cez Nariadenie vlády 337/2019 Z. z.. Na získanie podpory je potrebné splniť aj ich požiadavky. Slovenský zväz včelárov cez svoju organizáciu poskytuje svojim členom obe podpory. Okrem týchto podpôr môžu chovatelia využiť aj iné zdroje financovania cez granty, projekty, mestá, obce ...
Slovenský zväz včelárov cez Nariadenie vlády 10/2023 Z. z. zabezpečuje svojim členom poskytovanie pomoci pre konečných prijímateľov pomoci dotáciu napr.:
-
do 50% na nákup technických pomôcok (medomet, odviečkovací stôl, ometač včiel, pastovacie zariadenie, nádoby na med, čerpadlo na med, prístroje na spracovanie vosku, spracovanie peľu a propolisu, plničky medu ...)
-
do 50%, najviac do výšky 500€ na monitorovanie sezónneho stavu včelstiev
-
do 100% na obstaranie veterinárneho lieku alebo veterinárneho prípravku
-
do 50% na obstaranie izolátora matky včely medonosnej pre včelstvo
-
do 40% na obstaranie zariadenia na sezónny presun včelstiev
-
do 100% na zabezpečenie analýzy včelárskych produktov - súťaže o najlepší včelársky produkt vykonanej v referenčnom laboratóriu
-
do 90% na zabezpečenie analýzy včelárskych produktov - identifikácie kontaminovaného alebo falšovaného včelárskeho produktu
-
do 5€ na jednu neoplodnenú matku kranskej včely
-
do 3€ na jednu kúpenú larvu matky kranskej včely
-
do 20€ na jednu kúpenú prirodzene oplodnenú včeliu matku
-
do 25€ na jednu kúpenú umelo oplodnenú včeliu matku
-
do 10€ na nákup plemennej matky kranskej včely z iného členského štátu Európskej únie alebo z tretieho štátu
-
do 40€ na nákup najviac piatich nových včelstiev s plemennou matkou kranskej včely pre včelárskeho začiatočníka
-
od 50€ na nákup najviac piatich nových úľových zostáv pre včelárskeho začiatočníka
Všetko o dotáciách nájdete tu:
Doplňujúce informácie o včelárení a o možnostiach čerpania dotácií pre začínajúcich včelárov Vám ochotne poskytnú jednotlivý predsedovia a tajomníci ZO SZV.
Informácie uverejnené v tomto článku sú určené pre tých, ktorí zvažujú začať včeláriť ako "hobby včelár". Uvedená legislatíva sa môže meniť, preto je potrebné ju sledovať. Finančná pomoc sa môže meniť v závislosti od množstva finančných prostriedkov v dotačných programoch. Náklady na včelárstvo a uvedené ceny sú u jednotlivých predajcov rôzne.
Včelárstvo na Slovensku má dlhú tradíciu, preto veríme, že s Vašou pomocou sa na toto remeslo sa uchová navždy.
Prajeme Vám úspešné začatie včelárenia!
Vážení predsedovia, tajomníci,
obežník k plánovaniu a čerpaniu pomoci v podpornom roku 2023/2024 bol zverejnený 15.5.2023 Obežník SZV č. 4/2023 k predkladaniu požiadaviek k čerpaniu dotačných prostriedkov podľa Nariadenia vlády SR č. 10/2023 Z. z. na podporný rok 2023/2024.
- Podľa tohto obežníka robili ZO SZV plánovanie na rok 2023/2024 a RZ SZV usmerňovali jednotlivé ZO SZV v kraji.
- Sú tam všetky informácie od kedy včelári môžu čerpať dotáciu aj dátum odovzdávania dokladov.
POSKYTOVANIE POMOCI A REALIZÁCIA NÁKUPU POMÔCOK:
Požiadavky v žiadosti podľa NV č. 10/2023 Z. z. na podporný rok 2023/2024 môže žiadateľ uplatňovať od 1. augusta 2023, resp. od zverejnenia rozhodnutia o schválení žiadosti o poskytnutie pomoci Pôdohospodárskou platobnou agentúrou a zverejnením na stránke www.vcelari.sk. (čakáme na schválenie od PPA, čo už bude len formalita cca do 1 mesiaca).
- Obežník k čerpaniu resp. informáciu o čerpaní sme vždy dávali až keď PPA schválila žiadosť SZV.
Len pre informáciu v roku 2022 SZV vydalo dňa 22.9.2022 Obežník SZV č. 13/2022 Informácia o schválení žiadosti o poskytnutie pomoci na podporný rok 2022/2023, v ktorom informovalo všetkých žiadateľov a členov SZV o schválení žiadostí na podporný rok 2022/2023 (v obežníku je aj rozhodnutie PPA). Obežník je voľne dostupný na webovej stránke www.vcelari.sk
Čerpanie pomoci 2022/2023 (dotácií)
Pôdohospodára platobná agentúra v súčasnosti spracováva žiadosť o poskytnutie pomoci podanú Slovenským zväzom včelárov. Výška pomoci pre jednotlivých žiadateľov preto zatiaľ nie je známa.
Alokácia k jednotlivým opatreniam podľa NV 337/2019 od 1.8.2022 - 31.21. 2022 a podľa NV 10/2023 od 1.1.2023 do 31.7.2023 bola pre SZV vo výške:

Jednotlivé alokácie boli pripravené v roku 2022 a 2023 a nebolo možne v nich robiť zmeny, ktoré pripravilo MPRV SR v z dôvodu pripravovania Strategického plánu na roky 2023/2027.
Ešte začiatkom júla tohto roku hrozilo nevyužitie cca 250 tisíc Eur, ale spoločným úsilím vedenia SZV a jednotlivých ZO sa to podarilo skorigovať až na nákup liečiv, ktorý bol väčšinou zrealizovaný na jeseň 2022 a na jar 2023.
Dňa 3.8.2023 (týždeň pred stretnutím 10.8. na MPRV SR) sa predseda SZV na internom stretnutí stretol s Ústredným riaditeľom veteriny MVDr. Martinom Chudým a MVDr. Erikou Papiernikovou za prítomnosti doc. Juraja Toporčáka. Predmetom stretnutia bola koordinácia spoločného postupu v ochrane a podpore včelstiev v SR. Predseda SZV Ing. Pavel Fiľo tam dal návrh na navýšenie prehliadok na mor včelieho plodu o 100%, na 2 Eurá za včelstvo. S možnosťou aby sa využili aj prostriedky na odškodnenie po spálení včelstiev na mor včelieho plodu, lebo sa jedná o navýšenie o cca 300 tisíc Eur. „Ušetrené“ náklady na druhú prehliadku by boli využité na navýšenie hradenia liečiv z doterajších 1 Eur na 2 Eurá. Tak by sa za tú istú sumu, na dve prehliadky, robila len jedna. Pán ústredný riaditeľ MVDr. Martin Chudý prisľúbil, že predmetné zvýšenie nákladov sa pokúsi nájsť.
V § 12 na propagáciu, komunikáciu a marketing v sektore včelárstva bolo v NV 10/2023 celkovo naplánovaných 120 000,00 eur čo je v porovnaním s §6 a) Obstaranie zariadení a potrieb na získavanie, spracovanie alebo skladovanie včelárskych produktov kde SZV naplánovalo 179 402,87 eur čo predstavuje pomer 67 %. Je to neúmerné a v tomto podpornom roku sa pokúsime to zmeniť. Zo zmenou musí súhlasiť aj príslušný úrad v Bruseli.
Vzdelávanie Asistentov úradného veterinárneho lekára (AÚVL)
Kurzy pre AÚVL sa budú konať po 15.10.2023 v jednotlivých krajoch, kde zatiaľ neboli uskutočnené.
Opeľovacia činnosť
Dávame na vedomie, že podľa doterajších informácií sa rozpočet pre opeľovaciu činnosť robil pravidelne do mesiaca marec daného roka a predmetné financie neboli na tento účel alokované a nie sú v pláne MPRV SR. Súčasné vedenie SZV vynakladá úsilie a rokuje s MPRV SR o doplnenie do plánu.
Čerpanie pomoci podľa NV 10/2023 v podpornom roku 2023/2024
Slovenský zväz včelárov pripravuje sériu prednášok pre predsedov a tajomníkov k čerpaniu pomoci podľa NV 10/2023 v podpornom roku 2023/2024 v týchto krajoch:
1 - RZ Bratislava, RZ SZV Trnava
2 - RZ SZV Trenčín, RZ SZV Banská Bystrica, RZ SZV Žilina
3 - RZ SZV Prešov, RZ SZV Košice
4 - RZ SZV Nitra
Celé znenie obežníka: Obežník SZV č.8/2023 k informovanosti ZO SZV
Vážení predsedovia, tajomníci,
VV SZV schválil presun finančných prostriedkov v sume 50 000 Eur v §5 NV 10/2023 na náklady spojené s koordináciou a spracovaním dotačných prostriedkov pre ZO SZV ako aj zmluvu na zabezpečenie poskytovania podpory pre konečného prijímateľa pomoci.
Finančné prostriedky budú prerozdelene pre tajomníkov základných organizácií. Výška odmeny za vykonanie poradenskej podpory je stanovená a závislá od množstva spracovaných žiadostí a zahrňuje aj režijné náklady poradcu na používanie priestorov a zariadení v jeho vlastníctve.
Prerozdelenie finančných prostriedkov je nasledovné:
- 100,00 Eur paušál pre každú ZO SZV
- 14,70 Eur za každú spracovanú žiadosť
Pokyny:
- Sekretariát SZV rozošle e-mailom zmluvu na zabezpečenie poskytovania podpory pre konečného prijímateľa pomoci tajomníkovi ZO SZV do 13.7.2023.
- Tajomník ZO SZV:
- vytlačí zmluvu v 2 vyhotoveniach jednostranne
- vyplní osobné údaje a číslo účtu v tvare IBAN tlačeným písmom (čitateľne)
- vyplní miesto poskytovania podpory (adresu)
- vyplní meno, priezvisko, funkciu a zmluvu podpíše
- podpísané zmluvy v 2 vyhotoveniach pošle poštou na sekretariát SZV do 19.7.2023
Po splnení podmienok vzniku nároku na odmenu v zmysle zmluvy je odmena splatná do 30.07.2023.
Celé znenie obežníku: Obežník SZV č.7/2023 k poskytnutiu podpory pre tajomníkov ZO SZV
Usmernenie k prehliadam včelstiev (najmä na varroózu) v podpornom roku 2023/2024
Asistent úradného veterinárneho lekára (ďalej ako „AÚVL“) na základe poverenia od RVPS vykoná prehliadky včelstiev podľa § 7 písm. d) a e) NV 10/2023 Z. z. v odporúčanom termíne od 1.8. do 24.09.2023.
AÚVL vyplnenú a podpísanú prílohu č. 29 alebo prílohu č. 31 spolu s poverením od RVPS odovzdá na ZO SZV, kde poverená osoba predseda/tajomník skontroluje správnosť vyplnených údajov a podpisy včelárov a následne vyplní prílohu č. 30 alebo prílohu č. 32 a zašle poštou na Slovenský zväz včelárov, Svrčia 14, Bratislava, do 30.9.2023.
Odporúčame ZO SZV aby si jednotlivé prílohy oskenovali a uchovali v archíve po dobu min. 5 rokov v prípade kontroly zo strany PPA.
Usmernenie k vykonaniu prehliadok (sčítanie včelstiev) a vyplnenie tlačiva Ročné hlásenie o stanovišti včelstiev
Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ďalej ako ,,ŠVPS SR") dňa 30.8.2022 informovala Slovenský zväz včelárov, že nevydá usmernenie k vykonaniu kontroly počtu včelstiev a vyplňovaniu tlačiva Ročné hlásenie o stanovišti včelstiev.
Odporúčame chovateľom včiel (včelárom) aby podľa vyhlášky MPRV SR 285/2017 Z. z. nahlásili do siedmich dní zmenu údajov (počtu včelstiev na stanovišti, zazimovanie včelstiev) do centrálneho registra na tlačive hlásenie zmien. V prípade viacerých stanovíšť, je potrebné vypísať tlačivo hlásenie zmien na každé stanovište zvlášť! Tlačivo hlásenie zmien vypĺňa a podpisuje len chovateľ včiel a nie je potrebný podpis AÚVL. Ak nedošlo k zmene stavu včelstiev na stanovišti nie je povinnosť zasielať tlačivo hlásenie zmien.
Vyplnené tlačivo hlásenie zmien zasielajte poštou na adresu ÚPZ Žilina, Rosinská cesta 12, 010 08 Žilina alebo e-mailom na cehz@pssr.sk
V prípade, ak RVSP vydala ZO SZV tlačivá Ročné hlásenie o stanovišti včelstva a AÚVL vykonali túto kontrolu, nie je potrebné znovu vypĺňať a zasielať tlačivo hlásenie zmien do CEHZ (CEHZ bude akceptovať už prijaté tlačivá).
Pokyny pre AÚVL:
- Prehliadky včelstiev najmä na varroózu (podľa § 7 písm. d) a e) NV 10/2023 Z. z.)
- Prehliadky vykoná AÚVL na základe poverenia, ktoré vydá príslušná RVPS
- Prehliadky odporúčame vykonať od 1.8. do 24.9.2023
- Vyplnené a podpísané prílohy č. 29 a 30, prípadne 31 a 32 spolu s poverením od RVPS zašle ZO SZV na sekretariát SZV do 30.9.2023.
- Výška pomoci na jedno prehliadnuté včelstvo na trvalom stanovišti je do 1,00 eur
- Výška pomoci na jedno prehliadnuté včelstvo na kočovnom stanovišti je do 0,40 eur
Prílohy
- Príloha č. 29 Prehliadka včelstiev (kočovné stanovište)
- Príloha č. 30 Prehliadka včelstiev (kočovné stanovište) – súhrn za organizáciu
- Príloha č. 31 Prehliadka včelstiev (trvalé stanovište)
- Príloha č. 32 Prehliadka včelstiev (trvalé stanovište) – súhrn za organizáciu
- Hlásenie zmien
- ŠVPS SR - Usmernenie k tlačivám pre ročné hlásenia o stanovišti včelstiev
JEDNOTLIVÉ PRÍLOHY A TLAČIVÁ VYPĹŇAJTE ČITATEĽNE VEĽKÝMI TLAČENÝMI PÍSMENAMI, ALEBO VYPLŇTE TLAČIVO V POČÍTAČI!
Celé znenie obežníka: Obežník SZV č.6_2023 k prehliadkam včelstiev a ročným hláseniam o stanovišti
Vážené priateľky včelárky, priatelia včelári,
Slovenský zväz včelárov vyhlasuje 18. ročník súťaže o najlepší slovenský med, medovníky, medovinu a peľ
SZV upravuje termín odovzdania súťažných vzoriek uvedených v obežníku SZV č. 5/2023 k 18. ročníku súťaže o najlepší slovenský med 2023 nasledovne:
- Odovzdanie súťažných vzoriek med a medovina do 15.8.2023
- Odovzdanie ostatných súťažných vzoriek zostáva do 23.8.2023 (kategórie M20, P1- P2, V1, K1, E1, L1)
- Objednávka pohárov na med a peľ do 14.7.2023
- Odovzdanie súťažných vzoriek do 23.8.2023
- Slávnostné vyhodnotenie sa uskutoční dňa 16.9.2023 počas Celonárodnej včelárskej výstavy v Banskej Bystrici
Podmienky súťaže:
Individuálne kategórie pre včelárov
- Med (kategórie M1 – M6)
- Medovina (kategória M10)
- Medovník (kategória M20)
- Peľ (kategórie P1 – P2)
- Včelí vosk (kategórie V1 – V4)
- Mydlo a kozmetika (kategória K1)
- Etikety, letáky, DVD, knihy, fotografie a plagáty so včelárskou tematikou (kategória E1)
- Výtvarná súťaž pre deti (kategória L1)
- Med (kategórie M1 – M6)
- M1: Medovicový
- M2: Kvetový
- M3: Agátový
- M4: Pastový
- M5: Kvetový jednodruhový (napr. repkový, lipový, facéliový, slnečnicový, vresový, malinový, tekvicový, lesný, gaštanový ...) do tejto kategórie nezasielajte agátový med.
- M6: Kombinácia medu s inými potravinami a včelími produktmi /orechy, škorica, sušené ovocie, peľ, propolis/
Sadu pohárov (4ks) si objednáva každý včelár vo svojej ZO SZV, KČ SZV, ktorá následne zašle hromadnú objednávku na sekretariát SZV (len e-mailom na sekretariat@vcelari.sk) do 14. júla 2023.
V kategóriách M1 – M5 odoberie komisia ZO SZV od včelára jednu vzorku medu do 4 pohárov a zapečatí plombovou etiketou:
- a) pohár zostáva u včelára (1x – 212 ml)
- b) , 3. a 4. pohár (2x – 212 ml, 1x – 550 ml) ZO SZV zašle do 15. augusta 2023 (dátum doručenia) na SZV, Svrčia 14, 842 08 Bratislava spolu s vypísanou prihláškou do súťaže.
- c) na plombovú etiketu:
- ako prvé napíše čitateľne paličkovým písmom meno včelára a druh medu stačí aj skratkou (A - agátový, K - kvetový atď......)
- na druhé a tretie miesto napíšte mená členov komisie ZO SZV, ktorá odobrala vzorku.
Včelár môže poslať len jednu vzorku medu z kategórií M1 - M4. V kategórii M5 jednodruhový med môže poslať neobmedzený počet jednodruhových medov okrem agátového medu. Včelár, ktorý odovzdáva vzorku medu do súťaže je súčasne členom komisie na odber vzoriek, ktorá je trojčlenná.
V kategórii M6 odoberie komisia ZO SZV od včelára jednu vzorku medu do 3 pohárov a zapečatí plombovou etiketou:
- a) 1. pohár zostáva u včelára (1x – 212 ml)
- b) 2. a 3. pohár (2x – 212 ml, ) ZO SZV zašle 15. do augusta 2023 (dátum doručenia) na SZV, Svrčia 14, 842 08 Bratislava spolu s vypísanou prihláškou do súťaže.
V tejto kategórii sa budú hodnotiť senzorické parametre, kreativita a estetika.
Plombové etikety majú predsedovia jednotlivých krajov, ktorí zabezpečili ich distribúciu na ZO SZV v roku 2018 v dostatočnom počte.
- Medovina (kategória M10)
- Vzorky medoviny zasielajte v troch 0,5 l alebo 0,7 l sklenených bezfarebných fľašiach (použite takú istú plombovú etiketu ako pri mede). Medovina môže byť označená etiketou výrobcu len na dvoch fľašiach, jedna fľaša musí byť bez etikety.
Označenie vzorky:
- Tradičná medovina – min. 11% alkoholu
- Korenená medovina /metheglin – s prídavkom korenín alebo byliniek/ – min. 11% alkoholu
- Ovocná medovina /melomel – s prídavkom ovocných štiav/ – min. 11% alkoholu
V tejto kategórii sa budú hodnotiť senzorické parametre ako aj fyzikálne a chemické požiadavky na medovinu v zmysle Vyhlášky č. 30/2014 Z. z.
- Medovník (kategória M20)
- Medovníky môžete zaslať v ľubovoľnom množstve (min. 3ks) podľa vlastného rozhodnutia.
V tejto kategórii sa budú hodnotiť senzorické parametre farba, vzhľad, chuť, vôňa, čistota, výzdoba, umelecké prevedenie.
- Peľ (kategórie P1 – P2)
- Sadu pohárov 4ks (212 ml) si objednáva každý včelár vo svojej ZO SZV, KČ SZV, ktorá vykoná hromadnú objednávku na sekretariáte SZV (len e-mailom na sekretariat@vcelari.sk) do 14. júla 2023.
Kategórie:
- P1: jednodruhový peľ
- P2: zmiešaný peľ
Včelár môže poslať len jednu vzorku peľu z kategórií P1 a P2. Peľ do súťaže zasielajte vysušený v 3 pohároch 212ml, 1 pohár zostáva u včelára. Použite takú istú plombovú etiketu ako pri mede.
V tejto kategórii sa budú hodnotiť senzorické parametre: farba, vzhľad, chuť, vôňa, čistota.
- Včelí vosk (kategórie V1)
- V1: Sviečky, dekorácie a výrobky zo včelieho vosku vyrobené ľubovoľnou metódou
V kategórii V1 budú hodnotené senzorické vlastnosti, vizuálne a umelecké prevedenie ako aj originálnosť a estetické stvárnenie výrobku. Dbajte na čistotu vosku, farbu a charakteristické fyzikálno-chemické vlastnosti vosku.
- Mydlo a kozmetika (kategória K1)
- K1: Mydlo a kozmetika obsahujúca med alebo iné včelie produkty.
Súťažné výrobky kategórie K1 zasielajte na sekretariát SZV v počte 3ks. Komisia posudzuje kvalitu výrobkov, vizuálne a umelecké prevedenie, originálnosť a estetické stvárnenie výrobku, balenie a prezentáciu.
- Etikety, letáky, knihy, DVD, fotografie a plagáty so včelárskou tematikou (kategória E1)
- E1: Etikety a letáky napr. na med, medovinu alebo peľ zasielajte v počte 3ks z jedného druhu. Knihy, DVD, fotografie (formát A4) a plagáty so včelárskou tematikou zasielajte v počte 1ks.
Komisia posudzuje kvalitatívne, vizuálne a umelecké prevedenie, originálnosť a estetické stvárnenie.
- Výtvarná súťaž pre deti (kategórie L1)
- L1: Výtvarné diela detí do 15 rokov na témy: včela, činnosť včiel, včelárenie (práce včelára).
Diela vo formáte A4 zasielajte v počte 1ks.
Hodnotí sa vizuálne a umelecké prevedenie.
V termíne do 15. augusta 2023 ZO SZV zašle na sekretariát SZV všetky súťažné vzorky a zároveň elektronicky zašle v rovnakom termíne na S-SZV prihlášku s potrebnými údajmi, vyplnenú v elektronickej podobe na sekretariat@vcelari.sk a originál priloží do balíka (prihláška je súčasťou prílohy obežníka). Sekretariát SZV na základe zaslaných prihlášok postúpi fakturačné údaje o zasielateľoch vzoriek ŠVPÚ Dolný Kubín, ktorý jednotlivým včelárom vystaví faktúry.
Objednávka pohárov na med a peľ |
do 14.7.2023 zaslať e-mailom na sekretariat@vcelari.sk |
Odovzdanie súťažných vzoriek |
do 15.8.2023 zaslať poštou na adresu S-SZV |
Vyhodnotenie súťaže |
16.9.2023 osobná účasť výhercov |
Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu v jednotlivých kategóriách podľa počtu prihlásených vzoriek. Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu miesta a času vyhodnotenia súťaže. Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu objemu pohárov súťažných vzoriek v kategórii med a peľ.
ČERPANIE POMOCI (DOTÁCIE) V ZMYSLE NV 10/2023 Z. Z.
NA PODPORNÝ ROK 2023/2024
- Náklady na analýzu medu a peľu v rámci súťaže o najlepší včelársky produkt vykonanej v referenčnom laboratóriu si hradí sám včelár na základe vystavenej faktúry od ŠVPÚ Dolný Kubín. Odhadovaná suma za analýzu medu je približne 70€ (analyzované parametre: voda, HMF, sacharóza a senzorické hodnotenie). Analýzu včelieho peľu je približne 10 € (senzorické hodnotenie). O úhradu nákladov do 100% za analýzy medu a peľu je možné požiadať podľa § 10 nariadenia vlády SR č. 10/2023 Z. z. v prípade, že vzorky budú spĺňať parametre v zmysle Smernice SZV č. 1/2006 a Normy kvality a akosti SZV č. 1/2006 novelizovanej VV SZV dňa 20.5.2021 s účinnosťou od 1.6.2021.
Prílohy predkladané prijímateľom pomoci:
- informácia s rozpisom nákladov podľa prílohy č. 40, ktorá jednoznačne preukazuje spojitosť dokladov o nákladoch s nákladmi na rozbor medu alebo peľu
- kópia dokladov o nákladoch na rozbor medu alebo peľu (faktúra a doklad o úhrade),
- kópia protokolov o rozboroch z referenčného laboratória (ŠVPÚ Dolný Kubín).
Úhrada nákladov na analýzu najviac 3 vzoriek medu a 2 vzoriek peľu bude preplatená všetkým včelárom, ktorí požiadajú o poskytnutie pomoci na podporný rok 2023/2024 (nie je potrebné byť v pláne žiadosti na podporný rok 2023/2024). Doklady na refundáciu je potrebné doručiť na sekretariát Slovenský zväz včelárov, Svrčia 14, 842 08 Bratislava najneskôr do jedného mesiaca po obdržaní faktúry.
Náklady na zabezpečenie účasti spoločníka alebo člena včelárskeho združenia na vzdelávacom podujatí v oblasti včelárstva (§ 5 ods. 1 písm. g) NV č. 10/2023 Z. z.)
ZO SZV, KČ SZV môžu využiť možnosť uskutočnenia zájazdu a zúčastniť sa Celonárodnej včelárskej výstavy v Banskej Bystrici a vyhodnotenia súťaže dňa 16.9.2023. Náklady na zaplatenie poplatku za účasť na vzdelávacom podujatí v oblasti včelárstva, prepravu, ubytovanie alebo stravu pre spoločníka alebo člena včelárskeho združenia v súvislosti s jeho účasťou na vzdelávacom podujatí v oblasti včelárstva hradí základná organizácia. O úhradu nákladov do 80% z oprávnených nákladov je možné požiadať podľa § 5 ods. 1 písm. g) NV č. 10/2023 Z. z. v prípade, že sú splnené podmienky pre poskytnutie pomoci. Odporúčame ZO SZV, aby objednávali hromadnú prepravu (autobus, mikrobus).
Prílohy predkladané konečným prijímateľom pomoci:
- písomné potvrdenie včelárskeho združenia, že osoba, ktorá sa na vzdelávacom podujatí v oblasti včelárstva zúčastnila, bola v tom čase jeho spoločníkom alebo členom,
- informácia z podujatia podľa Prílohy č. 12, ktorá jednoznačne preukazuje spojitosť dokladov o nákladoch súvisiacich s účasťou spoločníka alebo člena včelárskeho združenia na vzdelávacom podujatí v oblasti včelárstva,
- kópia dokladov o nákladoch spojených s účasťou spoločníka alebo člena včelárskeho združenia na vzdelávacom podujatí v oblasti včelárstva.
Náklady na zabezpečenie účasti spoločníka alebo člena včelárskeho združenia na vzdelávacom podujatí v oblasti včelárstva budú preplatené ZO SZV, KČ SZ, ktorí požiadajú o poskytnutie pomoci na podporný rok 2023/2024 (nie je potrebné byť v pláne žiadosti na podporný rok 2023/2024). Doklady na refundáciu je potrebné doručiť na sekretariát Slovenský zväz včelárov, Svrčia 14, 842 08 Bratislava najneskôr do jedného mesiaca po obdržaní faktúry.
Celé znenie obežník: Obežník č. 5_2023 k 18. ročníku súťaže o najlepší slovenský med 2023
Prílohy:
- Objednávka pohárov do súťaže
- Prihláška – údaje o zasielateľovi vzoriek
- Príloha č.40 úhrada nákladov na zabezpečenie analýzy včelárskych produktov
- Príloha č.12 zabezpečenie účasti spoločníka alebo člena včelárskeho združenia na vzdelávacom podujatí v oblasti včelárstva
Vážení predsedovia, tajomníci, včelári,
informujte svojich členov o možnosti naplánovať si čerpanie dotačných prostriedkov na podporný rok 2023/2024 v termíne do 2.6.2023.
- Žiadateľ ZO SZV, RZ SZV, KČ SZV si môžu podať žiadosť o poskytnutie pomoci na podľa prílohy č.2
- Žiadateľ vedúci včelárskych krúžkov podávajú žiadosť o poskytnutie pomoci podľa prílohy č.3
- Žiadateľ o pomoc pre školské, ukážkové, ekologické a pokusné včelnice podávajú žiadosť o poskytnutie pomoci podľa prílohy č.4
- Žiadateľ o pomoc podľa 10 Spolupráca s orgánom uskutočňujúcim aplikovaný výskum, predkladá projekt aplikovaného výskumu spolu s rozpočtom
- Žiadateľ sa pri plánovaní a realizácií poskytnutia pomoci riadia USMERNENÍM SZV č.2/2023
- Žiadateľom v §6 Investície do hmotného majetku a nehmotného majetku v sektore včelárstva a ďalšie činnosti nebude poskytnutá prijímateľovi podpory, ktorý vykonáva podnikateľskú činnosť v chove včiel alebo vo výrobe, spracovaní alebo skladovaní včelárskych produktov.
Žiadateľ posiela podpísanú a opečiatkovanú žiadosť o poskytnutie pomoci na podporný rok 2023/2024 (1.8.2023 – 31.7.2024) do 2.6.2023.
Žiadosť treba doručiť:
- 1x fyzicky alebo poštou na adresu Slovenský zväz včelárov, Svrčia 14, 842 08 Bratislava ( kópiu si necháva žiadateľ).
- 1x elektronicky na sekretariat@vcelari.sk (v excel súbore)
POSKYTOVANIE POMOCI A REALIZÁCIA NÁKUPU POMÔCOK:
Požiadavky v žiadosti podľa NV č. 10/2023 Z. z. na podporný rok 2023/2024 môže žiadateľ uplatňovať od 1. augusta 2023, resp. od zverejnenia rozhodnutia o schválení žiadosti o poskytnutie pomoci Pôdohospodárskou platobnou agentúrou a zverejnením na stránke www.vcelari.sk.
ZO SZV, RZ SZV, KČ SZV, inštitúcie sú povinné predložiť doklady k preplateniu za včelárske podopatrenie v podpornom roku 2023/2024 v termíne:
- Doklady realizované od 01.08.2023 do 31.12.2023 musia byť odovzdané do 19.01.2024.
- Doklady realizované od 01.01.2024 do 31.03.2024 musia byť odovzdané do 19.04.2024.
- Doklady realizované od 01.04.2024 do 30.06.2024 musia byť odovzdané do 05.07.2024.
Termínom odovzdania dokladov spolu s prílohami sa myslí termín odoslania/doručenia fyzicky alebo poštou na adresu: Slovenský zväz včelárov, Svrčia 14, 842 08 Bratislava
Čerpanie pomoci na obstaranie inštruktážnych pomôcok v rámci včelárskeho krúžku podľa § 5 ods. 1 písm. k), plánujú ZO SZV, KČ SZV vo svojich žiadostiach.
Čerpanie pomoci na ochranu včelstiev, úľov alebo včelárskych zariadení pred poškodením alebo odcudzením podľa § 6 ods. 1 písm. b), môžu ZO SZV, KČ SZV čerpať aj v prípade nenaplánovania v žiadosti.
Čerpanie pomoci na laboratórne rozbory podľa § 10 môžu ZO SZV, KČ SZV čerpať aj v prípade nenaplánovania v žiadosti.
Čerpanie pomoci pre začínajúcich včelárov podľa § 9 ods. 1 písm. e) pomoc na nákup najviac piatich nových včelstiev s plemennou matkou a § 9 ods. 1 písm. f) pomoc na nákup najviac piatich nových úľových zostáv, ktorí navštevujú vzdelávací program v podpornom roku 2023/2024 a sú členmi SZV podávajú žiadosť o preplatenie samostatne na Sekretariát SZV. Podmienkou pre získanie pomoci je úspešné ukončenie vzdelávacieho programu v podpornom roku 2023/2024. Žiadosť cez ZO SZV je ukončená.
Odporúčanie pre ZO SZV, RZ SZV a KČ SZV:
- naplánovať si obstaranie výpočtovej alebo audiovizuálnej techniky vrátane jej príslušenstva pre včelárske združenie (PC, notebook, tlačiareň, internet, ...) podľa § 5 ods. 1 písm. j), z dôvodu digitalizácie príloh a tlačív. Podpora je poskytovaná do výšky 70% a nákup zariadenia je možné zakúpiť raz za 5 rokov. Využívanie elektronickej telekomunikačnej služby (internet) je možné využívať každoročne. Pre vykonávanie online vzdelávacie aktivity, konferencie je možné zakúpiť program, ktoré poskytujú možnosť organizovania online konferencií, schôdzí ako napr. Microsoft Teams, Skype, Google Meet, Zoom, a iné (podmienkou je dokladovanie, že počas podporného roka bol tento program využívaný na online vzdelávacie aktivity).
- naplánovať si nákup fumigantných pásikov pre svojich členov, ktoré sú v zozname veterinárnych technických pomôcok povolených ÚŠKVBL. Nákup fumigantných pásikov si naplánujte v § 7 ods. 1 písm. c) Obstaranie zariadenia na aplikáciu veterinárneho lieku alebo veterinárneho prípravku na včelstvá vrátane zariadenia zabezpečujúceho jeho fungovanie.
- naplánovať si realizáciu projektov k nákupu peľodajných a nektárodajných stromov, nie lúčnych porastov, bylín. Žiadateľom je ZO SZV, RZ SZV alebo KČ SZV, nie včelár fyzická/právnická osoba. Projekt si naplánujte podľa § 8 ods. 1 písm. b) Realizácia projektu zabezpečenia efektívnych pastevných podmienok včelstiev) vzor projektu. Podpora je poskytovaná do výšky 100%, najviac do výšky 2 000 eur.
- Pre vznik nároku na dotáciu v §6 písm. a) Technická pomoc je podmienkou predloženie podkladov v rámci jedného podopatrenia v minimálnej nákupnej cene zariadenia 100 €.
Prosíme ZO SZV, RZ SZV, KČ SZV aby:
- používali iba aktuálne prílohy (dostupné na vcelari.sk),
- skontrolovali správnosť údajov na vyplnených prílohách (hlavičky, pečiatku, podpisy …),
- skontrolovali podľa príručky náležitosti všetkých doložených dokladov a príloh,
- priebežne zasielali žiadosti o preplatenie pomoci, ktoré sa týkajú aktuálneho podporného obdobia (2023/2024),
- nepoužívali zošívačku ani lepidlo na dokumenty (používajte euroobal alebo spony na jednotlivé žiadosti),
- doklady o úhrade, ktoré akceptuje PPA nájdete v príručke pre žiadateľa (str.9) pod názvom Oprávnenosť výdavkov. Po skúsenostiach odporúčame platiť v hotovosti (PPD), doklad o platbe v hotovosti vystaví aj pošta alebo kuriér. Ak platíte cez IB, je potrebný Váš výpis z účtu (nie potvrdenie o zaplatení alebo realizácií platby), ktorý je dostupný cez IB. Pri kúpe tovaru cez e-shop zadávajte možnosť úhrady na dobierku v hotovosti a pri preberaní tovaru Vám kuriér vystaví doklad o zaplatení.
- Informujte vždy členov, že ako konečný prijímateľ pomoci vyhlasuje, že
- všetky tu uvedené údaje sú správne, úplné a pravdivé,
- sú mu známe podmienky poskytovania pomoci a je si vedomý požiadaviek vzťahujúcich sa na pomoc, o ktorú žiada.
Upozorňujeme ZO SZV, RZ SZV, KČ SZV, aby v prílohách používali iba názvy svojej ZO SZV schválené ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, napr. „ZO SZV Bratislava“.
Prílohy:
- Usmernenie SZV č.2/2023 k príručke pre žiadateľa na predkladanie požiadaviek k čerpaniu dotačných prostriedkov podľa Nariadenia vlády SR č. 10/2023 Z. z. na podporný rok 2023/2024
- Žiadosť o poskytnutie pomoci 2023/2024 podľa 10/2023 - ZO SZV, RZ SZV, KČ SZV
- Žiadosť o poskytnutie pomoci 2023/2024 podľa 10/2023 – pre včelárske krúžky
- Žiadosť o poskytnutie pomoci 2023/2024 podľa 10/2023 – pre školské, ukážkové ekologické, pokusné včelnice
- Príloha_6_Vzor projektu podľa § 8 ods. 1 písm. b) Realizácia projektu zabezpečenia efektívnych pastevných podmienok včelstiev
JEDNOTLIVÉ PRÍLOHY A TLAČIVÁ VYPĹŇAJTE ČITATEĽNE VEĽKÝMI TLAČENÝMI PÍSMENAMI, ALEBO VYPLŇTE TLAČIVO V POČÍTAČI!
Celé znenie nájdete tu: Obežník SZV č.4_2023 - Usmernenie k podpornému roku 2022_2023